Results from the Waxahachie Big Green Relays held Friday at Lumpkins Stadium:

Boys

Team results

1. Temple 148; 2. Waco Midway 126; 3. Red Oak 113.5; 4. Cedar Hill 88; 5. Rockwall-Heath 62; 6. Waco University 43.5; 7. Waxahachie 43.

Event results

100 Meters — 1. Jadon Lewis, 11.07, Rockwall-Heath; 2. Tr’Darius Taylor, 11.11, Temple; 3. Jakob Gargar, 11.19, Waco Midway; 4. Quinshone Bright, 11.29, Cedar Hill; 5. Carlton Mack, 11.40, Temple; 6. Corey Sandolph, 11.46, Waco University.

200 Meters — 1. Raymond Gay, 22.65, Red Oak; 2. Jakob Gargar, 22.72, Waco Midway; 3. Elijah Garvin, 22.88, Waco Midway; 4. Gabriel Russell, 23.19, Waco University; 5. Dadrien Thomas McCreaney, 23.21, Temple; 6. Donovan Carrell, 23.28, Waco University; 6. Zachary Sanders, 23.28, Red Oak.

400 Meters — 1. Kedrick Freeman, 52.10, Temple; 2. Jayden Hilgendorf, 52.60, Rockwall-Heath; 3. Estavious Smith, 53.24, Red Oak; 4. Joel Garcia, 53.30, Waco University; 5. Amari Finn, 53.72, Cedar Hill; 6. Darius Jackson, 54.86, Red Oak.

800 Meters — 1. Jesse Chuey Hernandez, 1:59.72, Temple; 2. Sebastian Calderon, 2:03.28, Red Oak; 3. Dorian Smith, 2:04.01, Cedar Hill; 4. Julius Luna, 2:07.01, Waxahachie; 5. Maximus Austin, 2:08.94, Waco University; 6. Malachi Coleman, 2:11.25, Cedar Hill.

1600 Meters — 1. Nathan Groves, 4:34.26, Waco Midway; 2. Jesse Chuey Hernandez, 4:34.27, Temple; 3. Julius Luna, 4:39.00, Waxahachie; 4. Mackie Ferretter, 4:40.26, Waco Midway; 5. Sebastian Calderon, 4:42.11, Red Oak; 6. Sergio Flores, 4:44.34, Red Oak.

110m Hurdles - 39” — 1. Eric Mosby, 15.20, Cedar Hill; 2. Paul Micus, 15.60, Waco Midway; 3. Brandon Young, 15.86, Waco Midway; 4. Zorian Burley, 17.28, Red Oak; 5. Derek Baughman, 17.83, Rockwall-Heath; 6. William Johnson, 18.63, Waxahachie.

300m Hurdles - 36” — 1. Paul Micus, 39.90, Waco Midway; 2. Eric Mosby, 40.17, Cedar Hill; 3. Brandon Young, 43.10, Waco Midway; 4. Davion Johnson, 43.69, Waco University; 5. Derek Baughman, 44.68, Rockwall-Heath; 6. William Johnson, 45.33, Waxahachie.

4x100 Relay — 1. Luke Allen, Samari Howard, Devontae Miles, Tr’Darius Taylor, 42.72, Temple; 2. Jayden Hilgendorf, Zach Evans, Jordan Nabors, Jay Fair, 42.91, Rockwall-Heath; 3. Gabriel Russell, Caleb Russell, Ja’torrean Mozee, Corey Sandolph, 43.27, Waco University; 4. Jaden Basham, Lucas Brandt, Quincy Johnson, Eric Simpson, 43.31, Waxahachie; 5. Elijah Shaw, Ke’Shawn Merritt, Zachary Sanders, Devon Robinson, 43.58, Red Oak; 6. Jaden Johnson, Elijah Garvin, Zachary Stewart, Jakavien Hill, 44.06, Waco Midway.

4x200 Relay — 1. Devon Robinson, Daniel Gresham, Raymond Gay, Ke’Shawn Merritt, 1:30.16, Red Oak; 2. Caleb Russell, Delvin Mason, Corey Sandolph, Gabriel Russell, 1:30.24, Waco University; 3. Devontae Miles, Dadrien Thomas McCreaney, Carlton Mack, Samari Howard, 1:30.80, Temple; 4. Jaden Basham, Lucas Brandt, Quincy Johnson, Eric Simpson, 1:31.00, Waxahachie; 5. Jaden Johnson, Elijah Garvin, Zachary Stewart, Jakavien Hill, 1:33.05, Waco Midway; 6. Jadon Lewis, Zach Evans, Jordan Nabors, Jay Fair, 1:33.93, Rockwall-Heath.

4x400 Relay — 1. Samari Howard, Tr’Darius Taylor, Kedrick Freeman, Jesse Chuey Hernandez, 3:28.50, Temple; 2. Jaden Johnson, Paul Micus, David Goodrum, Knox Walker, 3:30.32, Waco Midway; 3. Nas Newhouse, Marcus Badgett, Darius Jackson, Estavious Smith, 3:30.34, Red Oak; 4. Lucas Brandt, Nathaniel Forkner, Jace Robinson, Eric Simpson, 3:31.96, Waxahachie; 5. Eric Mosby, Pierre Ingram, Amari Finn, Jalen Hollins, 3:33.04, Cedar Hill; 6. Tyler Odell, Jake Dalfrey, Jordan Nabors, Jayden Hilgendorf, 3:46.45, Rockwall-Heath.

DMR 1200-400-800-1600m - [12-4-8-16] — 1. Sergio Flores, Sebastian Calderon, Estavious Smith, Marcus Badgett, 11:41.79, Red Oak; 2. Mackie Ferretter, Andrew Magers, Isaac Pen, Nathan Groves, 11:43.01, Waco Midway; 3. Kedrick Freeman, Rodolfo Rodriguez, Carlos Torres, Tyson Tamez, 11:58.46, Temple; 4. Jorge Rodriguez, Elisha Jones, Malachi Coleman, Dorian Smith, 12:09.64, Cedar Hill.

Shot Put - 12lb — 1. Matthew Aribisala, 51-04.50, Cedar Hill; 2. Xzavier Augustus, 48-07.5, Red Oak; 3. Caleb Koen, 47-09.00, Waco Midway; 4. Tamar White, 43-05.00, Cedar Hill; 5. Jaden Allen, 43-01.00, Rockwall-Heath; 6. Kain Cooper, 42-06.00, Red Oak.

Discus - 1.6kg — 1. Jaden Fields, 149-07, Rockwall-Heath; 2. Matthew Aribisala, 136-02, Cedar Hill; 3. Caleb Koen, 134-04.50, Waco Midway; 4. Xzavier Augustus, 129-0, Red Oak; 5. Ameer Mohammad, 123-05, Red Oak; 6. John Mathis, 115-00, Red Oak.

High Jump — 1. Xavier Harris, 6-06.00, Waco Midway; 2. Lamark Hatcher-Williams, 6-00.0, Cedar Hill; 3. Luke Allen, 6-00.00, Temple; 4. Joshua Freeman, 6-00.00, Cedar Hill; 4. Bruce Parker, 6-00.00, Red Oak; 6. Carlton Mack, 5-10.00, Temple.

Pole Vault — 1. Ian Voss, 10-06.0, Temple.

Long Jump — 1. Roman Jackson, 21-02.50, Temple; 2. Jayden Hilgendorf, 20-04.50, Rockwall-Heath; 3. Bruce Parker, 19-10.00, Red Oak; 4. Robert Flores, 19-08.0, Temple; 5. Quentin Johnston, 19-07.00, Temple; 6. Lucas Brandt, 19-06.5, Waxahachie.

Triple Jump — 1. Roman Jackson, 45-09.00, Temple; 2. Lamark Hatcher-Williams, 42-02.0, Cedar Hill; 3. Lucas Brandt, 41-11.50, Waxahachie; 4. Jermaine Jones, 41-06.0, Cedar Hill; 5. Bronson Pitts, 41-02.00, Waco Midway; 6. Tr’Darius Taylor, 41-01.50, Temple.

Girls

Team results

1. Temple 151; 2. Waxahachie 150; 3. Waco Midway 132; 4. Rockwall-Heath 79; 5. Cedar Hill 52; 6. Red Oak 42; 7. Waco University 26; 8. Dallas Hillcrest 2.

Event results

100 Meters — 1. Mya Womack, 12.65, Red Oak; 2. Mariah Phelps, 12.94, Waco Midway; 3. Acayla Sims, 13.05, Cedar Hill; 4. Benyonce Lloyd, 13.06, Temple; 5. Ireland Starts, 13.08, Waco University; 6. Ella Brown, 13.17, Waxahachie.

200 Meters — 1. Ra’Neicia Tucker, 26.64, Waxahachie; 2. Hope Giadolor, 26.82, Cedar Hill; 3. Sidney Johnson, 26.97, Temple; 4. KeZeagia Johnson-Harris, 27.07, Temple; 5. Jadyn Lee, 27.45, Waxahachie; 6. Jadah Sanders, 27.62, Waco University.

400 Meters — 1. Te’Ajia Taylor, 1:01.58, Temple; 2. Audrianna Arias-Bednar, 1:02.68, Rockwall-Heath; 3. Cameron Minor, 1:04.10, Cedar Hill; 4. Lyric Biggiers, 1:04.36, Temple; 5. Hailey Harwell, 1:06.40, Waxahachie; 6. Hope Giadolor, 1:06.97, Cedar Hill.

800 Meters — 1. Alyson Moore, 2:23.11, Waxahachie; 2. Caroline Hargrave, 2:34.46, Rockwall-Heath; 3. Ailani Lopez, 2:44.31, Temple; 4. Gabriela Soto, 2:44.67, Temple; 5. Mikayla Patterson, 2:46.20, Cedar Hill; 6. Armanyi Evans, 2:50.29, Waco University.

1600 Meters — 1. Emma Curry, 4:55.89, Waxahachie; 2. Alyson Moore, 5:14.70, Waxahachie; 3. Makayla Bratcher, 5:36.44, Rockwall-Heath; 4. Ella Hamlin, 5:38.62, Waco Midway; 5. Caroline Hargrave, 5:48.86, Rockwall-Heath; 6. Mallory Dominguez, 6:12.08, Temple.

100m Hurdles - 33” — 1. Ali Mack, 15.17, Temple; 2. Shekera Shelby, 16.37, Waxahachie; 3. Nye Porter, 16.42, Waco Midway; 4. Madyson Henderson, 17.35, Waxahachie; 5. Jessica Tamez, 17.56, Rockwall-Heath; 6. Alex Doyle, 17.62, Waco Midway.

300m Hurdles - 30” — 1. Ali Mack, 47.86, Temple; 2. Juliana Wiehrdt, 48.60, Waco Midway; 3. Jessica Tamez, 49.10, Rockwall-Heath; 4. Madyson Henderson, 49.52, Waxahachie; 5. Shekera Shelby, 50.30, Waxahachie; 6. Nye Porter, 50.84, Waco Midway.

4x100 Relay — 1. Ella Brown, Marche Jefferson, Jh’Kyah Head, Ra’Neicia Tucker, 48.41, Waxahachie; 2. KeZeagia Johnson-Harris, Benyonce Lloyd, Rene’jah Jackson, D’Ondrea Holley, 50.38, Temple; 3. Zandria Hughes, Mia Garcia, Jadah Sanders, Ireland Starts, 50.62, Waco University; 4. Markeya Mack, Mya Womack, Makinzie Taplin, Aziya Wilson, 50.63, Red Oak; 5. Nye Porter, J’Lynn Gus, Tianna Miles, Sydney Smith, 51.07, Waco Midway; 6. Shandrea Yeldell, Timira Jackson, Destiny Lewis, Sofiaenid Rodney Hernandez, 52.06, Dallas Hillcrest.

4x200 Relay — 1. Jh’Kyah Head, Marche Jefferson, Ra’Neicia Tucker, Taz Valencia, 1:42.97, Waxahachie; 2. KeZeagia Johnson-Harris, Sidney Johnson, Rene’jah Jackson, D’Ondrea Holley, 1:46.31, Temple; 3. Makinzie Taplin, Mya Womack, Calijah Peay, Markeya Mack, 1:46.39, Red Oak; 4. Zandria Hughes, Mia Garcia, Jadah Sanders, Ireland Starts, 1:48.79, Waco University; 5. Amyaa Thibodeaux-Propes, Hope Giadolor, Acayla Sims, Cedricia Battles, 1:49.05, Cedar Hill; 6. Anna Lee, Makiyah Viewins, Tianna Miles, Sydney Smith, 1:49.47, Waco Midway.

4x400 Relay — 1. Mariah Phelps, Juliana Wiehrdt, Rachel Powell, Makiyah Viewins, 4:09.29, Waco Midway; 2. Te’Ajia Taylor, Lyric Biggiers, D’Ondrea Holley, Ali Mack, 4:16.16, Temple; 3. Cedricia Battles, Amyaa Thibodeaux-Propes, Hope Giadolor, Tamara Beasley, 4:20.93, Cedar Hill; 4. Holly Green, Jessica Tamez, Makayla Bratcher, Audrianna Arias-Bednar, 4:21.51, Rockwall-Heath; 5. Amelia Dineen, Hailey Harwell, Cameron McBride, Rayna Ross, 4:32.94, Waxahachie.

DMR 1200-400-800-1600m - [12-4-8-16] — 1. Jordyn Brown, Holly Green, Caroline Hargrave, Makayla Bratcher, 13:39.12, Rockwall-Heath; 2. Kate Mason, Ella Hamlin, Alyza Wills, Rachel Woods, 14:09.71, Waco Midway; 3. Mallory Dominguez, Ailani Lopez, Evelyn Garcia, Yadhira Castillo, 14:32.07, Temple.

Shot Put - 4kg — 1. Cordelia Pearson, 38-00.5, Cedar Hill; 2. Mya Bundred, 36-07.00, Red Oak; 3. Mya Williams, 35-01.0, Waxahachie; 4. Jessica Wakefield, 33-02.00, Waxahachie; 5. Zaria Green, 33-00.5, Cedar Hill; 6. Marlissa Watson, 32-06.0, Waco Midway.

Discus - 1kg — 1. Rebecca Jones, 116-10.5, Waco Midway; 2. Emily Lessman, 104-05.50, Waco Midway; 3. Jessica Wakefield, 100-06.5, Waxahachie; 4. Mya Bundred, 97-09.5, Red Oak; 5. Mya Williams, 96-02, Waxahachie; 6. Zaria Green, 93-02, Cedar Hill.

High Jump — 1. Sydney Smith, 5-06.00, Waco Midway; 2. Lilly Homeyer, 5-04.00, Rockwall-Heath; 3. Jakoriah Long, 5-04.00, Waco Midway; 4. D’Ondrea Holley, 5-04.0, Temple; 5. Tymyjia Anderson, 5-00.00, Waco University; 6. Sidney Johnson, 4-08.0, Temple.

Pole Vault — 1. Rylee Wicker, 10-06.0, Rockwall-Heath; 2. Chloe Prentiss, 9-06.00, Temple; 3. Brooklyn Baskin, 9-00.00, Waxahachie; 4. Cameron McBride, 8-00.0, Waxahachie; 4. Destanie Horne, 8-00.0, Waco Midway.

Long Jump — 1. Ali Mack, 17-05.25, Temple; 2. D’Ondrea Holley, 17-00.75, Temple; 3. Jh’Kyah Head, 16-09.5, Waxahachie; 4. Tianna Miles, 16-05.25, Waco Midway; 5. J’Lynn Gus, 15-10.5, Waco Midway; 6. Bryanna Ford, 15-03.50, Rockwall-Heath.

Triple Jump — 1. Brooklyn Baskin, 35-01.00, Waxahachie; 2. Aziyah Oliver, 35-00.50, Waco Midway; 3. Tianna Miles, 34-09.00, Waco Midway; 4. Sydney Smith, 33-11.00, Waco Midway; 5. Ella Brown, 33-08.00, Waxahachie; 6. Michaela Grayson, 33-04.5, Temple.