Running back Johnathan Gray of Division II state champ Aledo grabbed Offensive Player of the Year honors on the 60th Annual Collin Street Bakery/Texas Sports Writers Association’s Class 4A All-State Football Team.

The 195-pound junior rushed for 3,218 yards on 352 carries with 59 touchdowns. He also caught 15 passes for 233 yards with two scores.

Mario Edwards of Division I state runner-up Denton Ryan was the Defensive Player of the Year. The 255-pounder had 50 tackles for losses and returned two fumbles for touchdowns.

Waxahachie’s LaDarius Brown, a TCU commit, was named honorable mention as a wide receiver while Red Oak had two players make the annual list.

Kicker Richie Barrientos represents the Hawks on the honorable mention team as does guard Carlos Pineda.

FIRST TEAM

Offense

Guards — Nic Perez, Stephenville, 6-3, 260, sr.; and (tie) Payton Rion, Smithson Valley, 6-4 270, sr.  and Trey Cassidy, Angleton, 6-3, 290, jr.

Tackles — Josh Cochran, Hallsville, 6-6, 270, sr. and Spencer Drango, CedarPark, 6-6, 264, sr.

Center — DJ Vanden Berge, Stephenville, 6-2, 270, sr.

Wide receivers — Trey Metoyer, Whitehouse, 6-3, 185, sr. and Griffin Gilbert, Lake Travis, 6-5, 200, jr.

Tight end  — David Morgan, Marble Falls, 6-4, 215, sr.

Quarterback — Johnny Manziel, Kerrville Tivy, 6-1, 190, sr.

Running backs — Tim Wright, La Marque, 5-10, 180, jr.; Johnathan Gray, Aledo, 5-10, 195, jr.; Bobby Gonzalez, Weslaco East, 5-8, 160, sr.

Place-kicker — Stephen Pyle, Lake Travis, sr.

Defense

Linemen — Mario Edwards, Denton Ryan, 6-4, 255, jr.; Antonio Wright, La Marque, 6-1, 280, sr.; Ty Hook, Denton Ryan, 6-1, 225, sr.; Avery Alegeh, Carrollton Turner, 6-2 215, sr.

Linebackers — Alex De La Torre, Denton Ryan, 6-1, 220, jr.; Ken Butler, La Marque, 5-10, 175, jr.; Austin Williams, Lake Travis, 6-1 215, sr.; Padyn Giebler, Stephenville, 6-1, 210, jr.

Secondary — Blake Poston, Dallas Highland Park, 5-9, 165, sr.; Chris Hackett, John Tyler, 6-2, 175, sr.; Jonny Paramore, Denton Ryan, 6-0, 190, sr.; and (tie) Chase Graham, Mesquite Poteet, 5-10, 165, jr. and Rylan Riney, Aledo, 5-10, 175, sr.

Punter — Kyle Danford, Rudder,  6-2, 172, sr.

Kick returner — Quandre Diggs, Angleton, 5-10, 188, sr.

Offensive Player of the Year — Johnathan Gray, Aledo, 5-10, 195, jr.

Defensive Player of the Year — Mario Edwards, Denton Ryan, 6-4, 255, jr.

Coach of the Year — Randy Jackson, Mesquite Poteet

SECOND TEAM

Offense

Guards — Andrew Martinez, EP Andress, 6-1, 230, sr. and Johnny Shepard, Granbury 6-4, 260, jr.

Tackles — Pat Colbert, Kilgore, 6-5, 280, sr. and Michael Wilson, Aledo, 6-6, 275, jr.

Center — Garrett Young, Aledo, 6-0, 265, sr.

Wide receivers — Justin Velasquez, Mesquite Poteet, 5-5, 130, sr.  and Blake Durant, Richardson Pearce, sr.

Tight end  — (tie) Austin Bivins, Victoria East, 6-2, 230, sr. and Justin Breshears, Aledo, 6-2, 220.

Quarterback — Matthew Bishop, Aledo, 5-11, 180, jr.

Running backs — Leroy Dobbins, Montgomery, 5-9, 175, sr.; Jay Ajayi, Frisco Liberty, 5-11, 190, sr.; (tie) Deron Royster, WF Rider, sr. and Aiavion Edwards, Stephenville, 6-1, 205, sr.

Place-kicker — Kyle Bullard, Boerne Champion, 6-1, 150, sr.

Defense

Linemen — Eric Davis, John Tyler, 6-2, 235, jr.; Adam Ontiveros, EP Chapin, 5-10, 190, sr.; Beau Blackshear, Waco Midway, 6-4, 265, sr.; Russell Cole, Stephenville, 6-0, 275, jr.

Linebackers — Jared Slemmons, Stephenville, 5-10, 195, sr.; Randy Lee Flores, Mission Veterans, 5-11, 220, sr.; Joseph Brennan, Boerne Champion, 5-10, 180, sr.; Matt Slemmons, Granbury, 5-10, 175, sr.

Secondary — Triston Wade, John Tyler, 5-11, 165, sr.; Jabari Prewitt, Hutto, sr.; Sharard Timmons, Sulphur Springs, 6-2, 195, sr.; (tie) Cameron Cunningham, Aledo, 6-1, 185, sr.; Desmon Usher, Manvel, sr.; and Quandre Diggs, Angleton, 5-10, 188, sr.

Punter — Ethan Perry, Smithson Valley, 6-3, 205, jr.

Kick returner — Prentiss Johnson, SA Jefferson, 5-10, 170, jr.

THIRD TEAM

Offense

Guards — Cody Stidham, Waco Midway, 6-2 210, sr. and Temarcus Jackson, Victoria East, 6-0, 280, sr.

Tackles — Ben Compton, Friendswood, 6-4, 308, sr. and (tie) Taylor Romero, Manvel, 6-2, 305, jr. and Caleb Williams, Rosenberg Terry, 6-3, 268, sr.

Center — Tyler Halerumal, Sulphur Springs, 6-1, 250, sr.

Wide receivers —  (tie) Jonathan Aldridge, Whitehouse, 6-1, 185, jr.; Dalton Stogner, Dallas Highland Park, 6-4, 193, jr.; and Marquis Jackson, FW Arlington Heights, 6-0, 190, sr.

Tight end  — Chance Bouldin, Kennedy, 6-2, 210, sr.

Quarterback — Trevone Boykin, West Mesquite, 6-1, 205, sr.

Running backs — James Bailey, Everman, 6-2, 200, sr.; Kody Sutton, Texas High, 5-10, 205, sr.; Michael Sorrells, Austin McCallum, 6-3, 200, sr.

Place-kicker — (tie) Eric Hosek, Sherman, sr. and Kristian Stern, SA Alamo Heights, 5-10, 165, sr.

Defense

Linemen — Silas Firstley, Mesquite Poteet, 6-0, 230, jr.; Malcom Brown, Brenham, 6-2, 280, jr.; Michael Wiser, CC Calallen, 6-0, 245, jr.; Darrian Wright, Dayton, 6-2, 270, sr.

Linebackers — Nic Wallace, Victoria East, 5-8, 170, jr.; Sean Watts, Wylie, 5-11, 185, jr; Jordan Richmond, Denton Ryan, 6-2, 220, jr.; (tie) Brian Dubose, Manvel, sr. and Lee Bristow, Waco Midway, 6-3, 205, sr.

Secondary — Quincy Aldridge, Whitehouse, 6-2, 185 sr.; Mustafa Akbar, Bastrop, sr.; Ervin Polasek, Gregory-Portland, 6-0, 178 sr.; Blake Allemand, Boerne Champion, 5-9, 150, sr.

Punter — (tie) Pete Maetzold, Friendswood, 6-2, 190, sr. and Collin Bradley, Hallsville, 5-10, 170, sr.

Kick returner — Aiavion Edwards, Stephenville, 6-1, 205, sr.

HONORABLE

MENTION

Offense

Tackles — Christian Barry, Waco Midway, 6-2, 260, sr.; Jacob Bruner, Waco Midway, 6-3, 225, sr.; Colten Chapman, Boerne Champion, 6-3, 225, sr.; Hunter Clark, Frisco Liberty, 6-2, 255, sr.;  Ryan Clark, Frisco Liberty, 6-2, 255, sr.; Carlos Cuellar, Weslaco East, 6-1, 275, jr.; Taylor Doyle, Lake Travis, 6-5, 270, sr.; Chad Evans, Sulphur Springs, 6-4, 260, sr.; Greg Lunceford, Port Neches-Groves, 6-6, 280, sr.; Andy Ochoa, Edcouch-Elsa, 6-0, 257, sr.; Andrew Shows, Calallen, 6-4, 275, sr.; Clayton Smith, Montgomery, 6-4, 260, sr.; Kyle Stouffer, Dallas Highland Park, 6-6, 275, sr.; Justin Walker, Crosby, 6-3, 230, sr.; Matt Wofford, Cedar Park, 6-7, 300, sr.

Guards — Carlos Pineda, Red Oak, 6-2, 280, sr.; Juan Rodriguez, Edcouch-Elsa, 6-3, 275, jr.

Wide receivers — Blake Allemand, Boerne Champion, 5-9, 150, sr.; Ian Bickel, Springtown, 6-1, 170, sr.; David Black, CC Ray, 5-10, 180, sr.; Cameron Brown, Frisco Liberty, 6-2, 190, sr.; LaDarius Brown, Waxahachie, 6-3, 190, sr.; Robert Nunn, Bastrop, sr.; Michael Cudd, Denton Ryan, 5-10, 180, sr.; Alvin Frazier, Sulphur Springs, 5-10, 160, sr.; Arsenio Hall, Nacogdoches, 6-2, 160, sr.; Seth Harrison, Victoria West, jr.; Christian Hines, Corsicana, jr.; Nathan James, Sherman, 5-9, 165, sr.; Caden MacNeill, FW Boswell, 5-10, 155, sr.; Jermaine Merdock, Wylie, 5-9, 175, sr.; Luke Moffitt, CC Ray, 6-3, 210, sr.; Zach Richter, SA Alamo Heights, 5-11, 160, sr.; Milton Roberts, EP Chapin, 6-1, 180, sr.; Nolberto Solis, Clint Horizon, sr.; Randall Weeks, Pearland Dawson, sr.; Tyler Wright, Granbury, 6-4, 200, sr.

Quarterbacks — Ryan Black, Jacksonville, 6-3, 185, sr.; Tyler Bolfing, Montgomery, 6-3, 200, sr.; Michael Brewer, Lake Travis, 6-1, 185, sr.; David Bush, John Tyler, 5-10, 165, sr.; Anthony Campuzano, EP Chapin, 5-10, 175, sr.; Caden Cowan, Springtown, 6-0, 205, sr.; Brennan Doty, Port Neches-Groves, sr.; Nick Foster, Frisco Centennial, sr.; John Free, Boerne Champion, 6-1, 190, sr.; Hunter Gonzales, Little Cypress-Mauriceville, sr.; Nash Knight, Denton Ryan, 6-1, 190, sr.; Thor Long, Sherman, sr.; Pete Maetzold, Friendswood, 6-2, 190, sr.; Josiah Monroe, Bastrop, 5-9, 165, sr.; Adrian Morales, Mission Veterans, 6-2, 215, jr.; Beau Nowell, Mesquite Poteet, 5-11, 210, sr.; Justin Owens, Sulphur Springs, 6-1, 180, jr.; Rey Rodriguez, CC Ray, 5-10, 175, sr.; Ryan Smith, Waco Midway, 5-11, 165, sr.;Tanner Sparks, Calallen, 5-11, 185, sr.; Jacob Stone, FW Boswell, 6-1, 180, sr.; Hunter Taylor, Whitehouse, 6-1, 175, jr.;  Ervin Yates, Victoria East, 6-0, 193, sr.; Omar Valadez, FW Arlington Heights, jr.

Running backs — Kavlon Alexander, Denton Ryan, 6-0, 215, sr.; Geremy Alridge, North Dallas, sr.; Jacob Armendariz, EP Ysleta, sr.; Buddy Wright, Calallen, 5-11, 180, sr.;  Chase Bertrand, Port Neches-Groves, jr.; Rashad Chisholm, EP Andress, 5-7, 175, jr.; Kendrick Daniels, Sulphur Springs, jr.; Carl Harris, Dallas Wilson, sr.; Darrell Harris, Waco, 5-11, 190, jr.; Jaquail Haskins, Killeen, sr.; Ryan Jackson, Angleton, jr.; Jonathan Johnson, Friendswood, 5-8, 160, jr.; B.J. Kelly, Waco Midway, 5-8, 185, soph.; Desmond Richards, Magnolia West, 5-10, 170, jr.; David Rogers, Boerne Champion, 6-0, 170, jr.; Joseph Walton, Santa Fe, 5-10, 190, sr.; Cameron Washington, Corsicana, jr.; Kenny Williams, Pflugerville Hendrickson, 5-10, 212, sr.

Place-kicker — Richie Barrientos, Red Oak, 5-10, 200, sr.; Conner Hirt, Frisco Liberty, sr.; Austin Lightls, Hallsville, 5-9, 140, jr.

Defense

Linemen — Andrew Allen, Frisco Liberty, jr.; Paul Boyeete, Humble, 6-4, 285, jr.; Connor Cashion, Whitehouse, 6-3, 235, sr.; Alex Chavez, Stephenville, 6-0, 195, sr.; Gilbert Garcia, Mission Memorial, 5-10, 225, sr.; Joey Gautney, Whitehouse, 6-3, 252, sr.; Luis Hernandez, Edcouch-Elsa, jr.; Joey Hunt, El Campo, 6-3, 281, jr.; Jesen Jackson, Marshall, 5-11, 265, jr.; Travis Manning, Friendswood, 6-3, 245, sr.; Mauricio Garza, Dallas Highland Park, 6-2, 233, sr.; Nick McCrory, Port Lavaca Calhoun, jr.; Collin Middleton, Cedar Park, sr.; Robert Mooreman, Smithson Valley, 6-1, 210, sr.;Isiah Norton, Dallas Kimball, 6-4, 308, sr.; Jonathan Roberts, Lake Travis,sr.;  Brian Sherman, Kerrville Tivy, 6-1, 245, sr.; Zach Wood, Rowlett, sr.;Imran Uddin, Springtown, 6-3, 245, sr.

Linebackers — Justin Chacon, EP Chapin, 6-2, 190, sr.; Martin Davis, Corsicana, 5-11, 221, sr.; A.J. Davis, Kilgore, 6-0, 180, soph.; Royce Asi, Killeen, sr.; Kevin Burns, EP Andress, 6-2, 195, sr.; Tristan Eche, Waco High, sr.; Max Flores, EP Chapin, soph.; Nick Ginn, Calallen, 6-3, 215, sr.; Jaquan Kelly, Marshall, 5-11, 220, sr.; Davontaye Kennedy, Tyler John Tyler, 5-10, 180, sr.; Antjuan Lee, Tyler John Tyler, 5-11, 235, sr.; Peyton Loftis, Dallas Highland Park, 5-11, 200, sr.; Tyler Mathers, Wylie, 6-0, 190, sr.; Milekee Miller, Bastrop, sr.; Mario Moreno, Mission Memorial, 5-10, 185, jr.; Chet Moss, Cedar Park, sr.; Jaqueal Walker, Carrollton Smith, 6-2, 195, sr.; Austin Wood, Smithson Valley, 6-0, 200, sr.; Charles Woods, Humble, 5-11, 190, sr.

Secondary — Keaton Trinkle, Stephenville, 5-9, 170, sr.; Tyler Denman, Calallen, 5-11, 175, sr.; Alex Escarcega, EP Del Valle, sr.; Jacob Garza, Mission Veterans, 5-10, 175, sr.; Aaron Gomez, EP Del Valle, sr.;  Jaylen Harris, Vista Ridge, 5-9, 170, sr.;  Steven Martinez, Victoria East, 5-11, 180, sr.; Devante Potier, Houston Wheatley, sr.; Shakiel Randolph, Midway, 6-5, 190, jr.; Alondre Thorn, Hutto, sr.; Holton Westbrook, Stephenville, 6-1, 200, jr.

Punters — Jake Howeth, Highland Park, 5-11, 185, sr. and Blake Macek, Sulphur Springs, 5-9, 180, jr.