From freshmen to varsity, the coaches of every Alvarado High School team couldn’t heap enough accolades on their athletes during the AHS Fall Sports Banquet at Beaumont Ranch in Grandview Monday.

Recognition was given to cheerleaders, flag runners, cross-country, trainers, volleyball football and video crew.

Lady Indians head volleyball coach Jill Barkey lauded her teams for what she termed a great season.

“Last year, we were five for 23 games,” she said. “This year, the girls far exceeded last season, winning four district games and only missed the playoffs by one game this year.”

She announced team captain Abby Hardee as setter of the year and most valuable player for 2008. Brittnee Toomer and Hardee were also named to the Cleburne Times All Johnson County Team, and Toomer was named to the all-district first team and was awarded All Indian award.  Mackensie Pyle was the recipient of Barkey’s  “Three-D” award (dedication, determination and desire). Pyle was also named as all district second team.  District honorable mentions were Kayla Berry, Bailee Briggs and Brenna Hale.  Academic all-state winners are Kayla Berry and Brittnee Toomer.

Members of the Lady Indians varsity volleyball team are Michelle Barnett, Kayla Berry, Bailee Briggs, Brenna Hale, Abby Hardee, Veronica Peck, Mackensie Pyle, Jerah Stanford, Megan Thompson, Brittnee Toomer and Tiffany Wooldridge. Team manager is Shannon Winkle. The head coach is Jill Barkey; assistant coaches are Pam Cummings and Wanda Mann.

Dorothy Morton, sponsor for the Alvarado High School varsity cheerleaders also conferred accolades on her squad.

“Our cheerleaders were outstanding in their support of all the athletes this year,” said Morton. “They did great at camp last year and they had a lot of fun.”

AHS cheerleaders Emma Cannon and Jordan Cherry are varsity cheerleader captains.

Varsity flag runners are: Tony Amos, William Barajas, Nathan Blackstock, Billy Flippin, Zach Hulsey, Chuckie Lem, Chris Richburg, and Ragelio Rodriguez.  Jacob Hanson is the drummer.

Coach Darryl Bishop offered congratulations to his Cross Country team, citing regional qualifiers as Cody Ripley and Christian Ortega, with Junior Varsity boys ranking second in district.

Varsity boys include, B.J. Blakeney, Jason Denton, Jeff Noah, Crystian Ortega, (most improved), Cody Ripley, (most valuable player) Moses Rubio, Erik Velasco and Jeremy Woolever.

Cross country girls are: Lucy Arellano, Selena Hernandez, Daisy Lopes (most improved) Jessica Lopez, Mindy Paparelli and the all Indian award going to Jennifer Wright.  Team managers are Stephanie Meehan and Jordan Sorrels.

Indian Athletic trainers under the direction of D.C. Andrews are: Kayla Abel, Breeawna Banning, Taylor Chenoweth, Andi Duran, Christina Harcrow, Chelsea Harris, Tanner Leger, Claudia Loya, Heather Penello, Jake Rodriguez, Ashley Smith, Christine Stanfield, Natalie Stapp and Kacee Walker.

As the 38-man AHS varsity football team walked across the front of the crowd, Head coach Jeff Dixon seemed to have every team member’s statistics memorized, citing numbers of sacks, touchdowns, tackles, and “slobber knockers”.

“These guys brought championship football back to Alvarado,” said the coach in reference to their ascent to bi-district championship.

The team line up includes Jerome Brown, Trent Ingram, Tristian Fuentes, Kevin Handy, Rydge West, Thomas Head, Chais Frank, Eric Peteet, Ryan Lawler, Travis Pruitt, Denzel Lewis, Max Rowe, Demarcus Rice, Jaron Beam, Justin Bonham, Broam Hart, Ernesto Alcala, Jonathan Holley, Norberto Loya, Nathan Stauffer, Ethan Abney, Daniel Johnston, Lucas Hampton, Anthony Torres, Nathan Donovan, Tyler Ogg, Nick Ladd, Bryan Puente, Dustin Johnson, Michael McCleary, Samuel Loya, Michael Marks, Remon Hemphill, R.J. King, Jacob Brown, Adam Coffey, George Cole, and Brett Bridgewater. The video crew consists of Daniel Arrington, Michael Marks and Jake Henderson.

All district first team members are, defensive tackle, Brett Bridgwater, defensive end, Daniel Johnston, inside linebacker, Nathan Stauffer, outside linebacker, Justin Bonham, quarterback, Thomas Head, running back, Broam Hart, receiver, Jerome Brown and receiver Trent Ingram.

Selected for second team, all district are; defensive back, Eric Peteet; offensive tackle, Brett Bridgewater, offensive guard, Nathan Donovan, and place kicker, Rydge West.

Honorable mentions: defensive back/receiver, Tristian Fuentes, outside linebacker, Kevin Handy, tight end, Travis Pruitt, defensive back, Ernesto Alcala; linebacker, Ethan Abney; offensive line, Lucas Hampton; offensive line, Dustin Johnson; and punter, Adam Coffey.

Academic All-district winners were Chais Frank, Broam hart, Thomas Head, Daniel Johnston, Tyler Ogg and Travis Pruitt.

All Johnson County: running back, Broam Hart; quarterback, Thomas Head; receiver, Jerome Brown; defensive line, Brett Bridgewater.

Academic All-state; Tyler, elite; Thomas Head, first team, and Chais Frank, first team.

AP second team all-state – running back Broam Hart.